Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarımsak yağının birçok faydası bulunmaktadır. Sarımsak kadar kötü kokmayan bu yağın yemeklerde ve saçlarda başarılı bir şekilde kullanılabildiğini söyleyebiliriz. Sarımsak yağı nasıl kullanılır ile ilgili olarak her türlü yemekte kullanılabileceğini belirtebiliriz. Sarımsakları ezerek hazırlamak yerine salatalarda rahatlıkla kullanabilir ve sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. Daha çok közlenmiş patlıcan salatasına harika bir aroma verdiği bilinen sarımsak yağı, cacık ve mantı yoğurdunda da kullanılabilir.

Sarımsak yağı saçlarda da çok başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir. Badem yağı, susam yağı, buğday ve zeytinyağı ile karıştırabileceğiniz sarımsak yağını saç diplerine sürebilirsiniz. Ayrıca sarımsak yağının tek başına kullanılmaması gerekir. Çünkü saç köklerinde tahrişlere neden olabilir. Sarımsak yağının uygulanışına bakacak olursak; 1 çay kaşığı sarımsak yağını zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz. Daha sonra saç diplerinin tamamına masaj yöntemiyle uygulamalı ve 30 dakika boyunca bekletmelisiniz. Saçları boneyle beklettikten sonra yıkamanız yeterlidir. Saçlarınızı yeteri kadar yumuşatacak olan bu uygulama uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Sarımsak yağının faydaları arasında en çok saça olan yararlarından bahsetmemiz doğru olacaktır. Saç tellerini güçlendiren bu yağ ayrıca saça parlaklık kazandırır. Bunun yanı sıra;

Sarımsak yağının bir takım hastalıklara karşı etkili olduğu da saptanmıştır. Başta nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde etkili olan sarımsak yağı ayrıca;

Sarımsak yağı belirli oranlarda günlük olarak düzenli alındığında bu sorunlara karşı bir tedavi olarak kullanılabilir. Bu konuda uzmanlarla görüşerek çok daha detaylı bilgiler alabilir ve sarımsak yağını kullanmaya başlayarak sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sarımsak Çeşitleri başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir