Sarımsak Tohumu

Yazı İçeriği

Sarımsak Tohumu

Tıbbi açıdan çok önemli bir yere sahip olan Sarımsak Tohumu, çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitki kaynağıdır. İştah açıcı özelliğe sahip olan sarımsak pastırma ve sucuk gibi ürünlerde kullanılır. Sarımsak üreticileri bu tohumlardan alarak üretime başlayabilir ancak ne kadar tohum alınması gerektiği konusunda da bazı bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Dikim yapılacak arazinin ne kadarlık bir tohum alanına sahip olduğunu belirledikten sonra örneğin 1000 metrekarelik bir alana 125 kilo diş sarımsak dikilmesi gerekiyor. Bu konudaki araştırmalarınızı genişleterek gerekli dikim işlemlerine başlayabilirsiniz.

Sarımsak Tohumu Ne Kadar Aralıklarla Dikilir?

Sarımsak tohumlarını dikme sıklığını kendiniz belirleyebilirsiniz. Ayrıca sarımsak dikimi el ya da makine yardımıyla yapılabilir. Makine ile sarımsak dikimi yapacak olursanız tohum kaybı yaşayabileceğinizi unutmayın. Günümüzde en çok tercih edilen dikim el ile yapılandır ve biraz zahmetli olsa da başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Tohumun sivri ucu yukarı gelecek şekilde batırılan sarımsaklar 15 cm kadar derinliğe gömülebilir. Eğer daha az derinliğe gömecek olursanız, zamanla yaşanabilecek toprak aşınmalarıyla Sarımsak Tohumu yüzeye çıkacak ve gelişim süreci uzayacaktır.

Sarımsak üreticileri bir başka önemli ayrıntıya dikkat etmelidir. Sarımsak tohumları yerine kullanılabilen dişlerin büyük olması durumunda yetişecek bitkinin çiçek sapını oluşturan bölüm kuvvetli olur. Bu durumun tam tersi olarak kullanılacak dişler zayıf ve ufak olursa verim de aynı oranda azalacaktır. Çiftçiler bu konuya özen gösterirler.

Sıralı bir şekilde dikilmesi gereken sarımsak tohumları gübrelenerek ayrıştırılır. Bitkinin rahat bir şekilde olgunlaşabilmesi için kıraç topraklardan yararlanılması da gerekiyor. Bu anlamda özel bir sulama yöntemi kullanılmasına da gerek duyulmaz.

Sarımsak Hasadı Ne Zaman Yapılmalı?

Ekim ve Kasım aylarında yapılan sarımsak dikimi Haziran ayında hasat edilirken Şubat ve Mart aylarında dikilen Sarımsak Tohumu Temmuz ayında hasat edilir. Taşköprü Sarımsağı temmuz ayında hasat edilir. Sarımsak tohumu alabilmek için de sitemizin Online marketinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz bölgedeki tarım ve zirai ilaçlar satan yerlerden temin edebilirsiniz. Tohum fiyatlarında yaşanan değişkenlikleri de sürekli takip ederek en kaliteli sarımsak tohumlarını elde ettikten sonra uygun bir şekilde sarımsak dikimine başlayabilirsiniz. Unutmayın en kalite sarımsak Taşköprü Sarımsağıdır.

 

tohum
Sarımsak Tohumu

6 Responses

  1. Genetiğiyle oynanmış besinlerin rafların tamamını doldurduğu şu günlerde hem üretiminiz hem de bilgi vermeniz çok güzel. Çok teşekkür ederiz.

  2. Arazide ekmek üzere sarımsak tohumu satın aldım ve sarımsaklar çıktığında verim oranı ve doğallık gerçekten hayran bıraktı. Eşe dosta tavsiye ediyorum ve gerçekten bu firmaya güvenim sonsuz. Kalite tesadüf değildir onu daha iyi anladım teşekkürler Kst Hakiki Taşköprü Sarımsak!

  3. Anlattıklarınız çok bilgilendirici teşekkür ederim Kendi bahçemde yetiştirmek isteyenler için faydalı bir yazı olmuş bende kendi bahçemde yetiştirmek istiyordum fakat sizin ürünlerinizi aldıktan sonra vazgeçtim işinizi gayet iyi yapıyorsunuz bu yüzden gerek olmadığı düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.