Taşköprü Sarımsağı Nasıl Anlaşılır?

Yazı İçeriği

Taşköprü Sarımsağı Nasıl Anlaşılır?

Sarımsaklar arasında önemli bir yeri olan Taşköprü sarımsağı, birbirinden farklı özellikler sayesinde diğer sarımsaklardan ayrılmıştır. Neden Taşköprü sarımsağı ile ilgili olarak; Kısırlık, boy kısalığı, saç dökülmesi gibi rahatsızlıklara iyi gelen bu sarımsak ayrıca bazı bakterilere karşı da etkilidir. Antiviral etkiye sahip olan bu sarımsak ayrıca mantar önleyicidir. Kendine has bir kokusu olan bu ürünün fosfor ve kükürt oranı fazladır ve bu yüzden ilaç firmaları tarafından da tercih edilir. İhracata elverişli olan bu sarımsak ülkemizde en çok Kastamonu’da üretilmektedir.

Taşköprü Sarımsağının Özellikleri

Sarımsağa koku veren eterli yağ ve kükürtten oluşan selenyum miktarı, ülkemizdeki tüm sarımsaklardan fazla olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca diğer sarımsak çeşitlerine göre baharat oranı oldukça yüksektir. Aromalı ve keskin kokulu olması nedeniyle de diğer sarımsaklardan ayrılır. Taşköprü sarımsağı nasıl anlaşılır ile ilgili olarak öncelikle bu özelliklere bakarak gerekli bilgiyi elde edebilirsiniz.

Yüksek kokulu ve aromalı olması nedeniyle sucuk, pastırma, konserve, baharat ve turşu gibi ürünlerde sıklıkla kullanılır. Vitamin, mineral ve bileşim yönünden oldukça zengin olan Taşköprü sarımsağı, normal depo koşullarında muhafaza edilebilir. Ayrıca iklim koşullarına da toleranslı olarak yetiştirilebildiği gibi başlarının iri olması sebebiyle ihracata elverişlidir. Bu yönleriyle diğer sarımsak türlerinden ayrılan Taşköprü sarımsağı daha acı ve keskin kokuludur.

Hasat Tarihinin Önemi

Taşköprü sarımsağı temmuzun 2. haftası hasat edilir. Bundan önce hasat edilen hiçbir sarımsak Taşköprü Sarımsağı değildir. Eğer size bu tarihten önce sarımsak satmaya çalışan varsa onlar Taşköprü Sarımsağı değildir. Daha sıcak illerimiz de Haziran başı gibi hasat başlar ve sarımsaklar piyasaya sürülür. Lütfen dikkatli olalım.

Neden Taşköprü Sarımsağı konusunda konuştuğumuz bilgilerle hareket edebilir birçok rahatsızlıkta kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda bu sarımsağın kanser tedavisinde kullanılabileceği saptanmıştır. Ayrıca sarımsağın içeriğinde yer alan bir maddenin, kanserli hücrelerin çalışma hızını %70 oranında azalttığı saptanmıştır. Düzenli olarak tüketildiğinde ise kanser riskini 2/3 oranında azaltmaktadır.

Kastamonu’da üretimine devam edilen bu sarımsağın dünya literatürüne girdiğini ve birçok bilim adamının bu konuda araştırma yaparak tescillediğini söyleyebiliriz. Tüm bu özellikleri nedeniyle diğer sarımsak türlerinden ayrılan Taşköprü sarımsağı, büyük ihracatlarda kullanılmaya devam edilmektedir. Kullanıldığı yemeklere farklı bir lezzet katan bu sarımsağın yetiştirilme süreci çok önemlidir. Gerekli şartlar sağlandığında son derece kaliteli ve başarılı bir üretim gerçekleştirebilir ve diğer sarımsak türlerine göre çok daha önemli bir süreçte üretime devam edebilirsiniz.  Neden sarımsak olarak Taşköprü Sarımsağının en iyisi olduğunu anlatmaya çalıştık.

 

007
Taşköprü sarımsağı nasıl anlaşılır?
002
Kastamonu sarımsağı nasıl anlaşılır?

25 Responses

 1. Sarımsaktan mı yapsam tacımı?
  Acaba tadı çok acı mı?
  Rüzgar eser tarlalarda
  Imtrak eki kullanılır türkçe paragraflarda
  Mis gibi kokar onun kokusu
  Sıradan da değil dokusu
  Anında tüketmek isterim her imsak
  Kaç para bu sarımsak?

  1. Adres bilgilerinizi iletişim bölümününden bize iletirseniz, size bu güzel şiiriniz için sarımsak hediye etmek isteriz!

  1. Yollayabiliriz. Mail adresinizi bize iletin. Kargo şirketi ile görüştükten sonra size geri dönüş sağlayalım.

 2. Sarımsağı çok severim her gece hap gibi yutarım ama taşköprü sarımsağı nasıl anlaşılır bir türlü anlamadım gitti.

 3. Dolu yağdı kastamonuda
  Oralar oldu selden ada
  Loş bir ışık var odada
  Alice’in harikalar diyarında
  Rast geldim sarımsağa

  Evren doğurdu bir ikiz
  Uçtu fırladı döviz
  Rotasını çevirdi keriz
  O zaman biz sarımsak isteriz

  Sızma zeytinyağı fiyatı
  Turşu ister bizzat zat-ı
  Elim yanar fiyatlar katı
  Resmen oldum cimrinin teki
  Linç yemeden gitsem iyi
  İtince sarımsağın kokusu
  Nolur yolla bana bunun tohumu

  Türk
  Lirası

 4. Hayret… Şöyle adamakıllı bir bilgi aradım. Taşköprü sarmısağı görsel olarak yerli ve yabancı diğerlerinden nasıl ayrılır diye, yok malesef. Burada olmazsa nerede olur bu bilgi? Lütfen aşağıdaki mailime bilen varsa atsın. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.