Sarımsak Çeşitleri

Sarımsaklar, özellikleri ve yetiştirildikleri bölge bakımından birçok çeşide ayrılmıştır. Ülkemizde büyük bir zenginliğe sahip olan bu sarımsaklar arasında Edirne sarımsağı, Balıkesir sarımsağı, Taşköprü sarımsağı gibi çeşitlerin yanı sıra soyulmuş sarımsak, örgü sarımsak ve file sarımsak gibi kategorilerde inceleyebiliriz. Sarımsak Çeşitleri bakımından gerçek anlamda Türkiye’de birçok üretici bulunmakta ve birbirinden farklı yararları beraberinde getirmektedir. Ayrıca kara sarımsak da sarımsak çeşitleri arasında yer alır.

 

Kara Sarımsak

Taze sarımsak elde etmek için yetiştirilen kara sarımsak da bir sarımsak türüdür. Tadı oldukça acı olan bu tür, ülkemizde fazlasıyla üretiliyor.

Balıkesir Sarımsağı

Kirli ve siyah kabuklu olan bu sarımsak beyaz renktedir. Marmara’nın güney bölgelerinde üretilen bu ürün ayrıca pek dayanıklı değildir.

İspanyol Sarımsağı

Avrupa’da sıkça yetiştirilen bu sarımsak türü ülkemizde de bazı deneme süreçlerinden geçmektedir.

Taşköprü Sarımsağı

Eterli yağ ve kükürtlü olması nedeniyle kendine has bir kokusu olan bu sarımsak ülkemizde en çok üretilen sarımsak türüdür. Birçok depolama koşuluna uygun olarak depolanabilen bu sarımsak ülkemizde tek çeşittir ve Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde ekilerek hasat edilir.

Örgü ve fileli sarımsak olarak da bilinen Taşköprü sarımsağı dünyanın en iyi sarımsağı olarak kabul edilmiştir. Sarımsak Çeşitleri arasından en çok tercih edileni olan ve standart büyüklükte üretilen bu ürünün ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi pek çok Avrupa ülkesine ihraç edildiğini söyleyebiliriz.

Siyah sarımsağın beyaz sarımsağa göre çok daha yararlı olduğunu ve hastalıklara karşı etkili olduğunu belirten uzmanlar ayrıca sarımsakların çiğ olarak tüketilmesini tavsiye ediyor. Ancak fazla tüketildiğinde mide rahatsızlıkları ile alerjik sorunlara neden olan sarımsağın belirli oranlarda düzenli olarak alınması yeterlidir. Bu sarımsakların ayrıca bağışıklık sistemini desteklediğini ve karaciğeri koruduğunu söyleyebiliriz. Son olarak da sindirim ve dolaşımı artıran sarımsaklar yaşlanma belirtilerini de geciktirmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Sarımsak Yutmak Faydalı mı? başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

3 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir